Звіти книжкового ман’яка 2017

Новий Рік – нові списки літератури! І вкотре даю собі обіцянку більше читати!!! Бісові 24 години, яких ну зовсім не вистачає на ту нереальну купу цікавих книжок, яка тільки збільшується! Рік був дуже напружений, але на декілька книжечок все ж таки знайшовся час. Переважно присвятила цей рік укрсучліту, з яким в мене були раніше дуже напружливі стосунки. Не пожалкувала! Ура! Українська сучасна література стає все більш цікавою та крутою!

1. “Кімната для печалі”, Андрій Любка
Любка став моїм власним літературним відкриттям цього року.  “Кімнату” прочитала на одному подихові. Кожне оповідання сповнено такою чарівною мелодією та меланхолією, але меланхолією правильною та світлою. А ще мене вразила саме мова – в “Кімнаті” вона така чуттєва та тонка, з візеруночками та співом. Не можна не закохатися в українську мову, коли читаєш цю книжку! Кожне оповідання – маленьке життя, романтична ода солетюду людської душі. Я ніколи не була фанаткою короткої прози, але саме з цієї збірки почала її цінувати. Багато, хто казав, що цю книжку треба читати восени під теплою ковдрою та з теплим чаєм. Можливо… Але я її читала весною, під першими променями весіннього тепла, коли іноді так хочеться посмакувати гарну книжку та зажмуритися від насолоди під сонечком!

2. “Карбід”, Андрій Любка
Після “Кімнати” закортіло прочитати ще щось. І знову автор мене здивував. Нічого спільного з попередньою романтикою. Замість цього – суворий реалізм контрабандного абсурду. Чорна сатира, місцями навіть дууже чорна! Першу половину книги я читала більш менш спокійно, але коли почалася “расчлененка”, яку я ну ніяк не очікувала (бо я наївна ще пам’ятала аромат “Кімнати для печалі”), сторінки почали перегортатися самі. Цікавий сюжет, колоритні персонажі (Докториха – це от просто нереальна знахідка!!!), жорстоке сатиричне зображення нашої, на жаль, кордонної реальності. А ще, мені здається, що з цього можна було б зробити дуже цікавий сценарій та фільм!

3. “Самотність простих чисел”, Паоло Джордано
«Прості числа діляться тільки на одиницю і самі на себе. Кожне з них посідає своє місце у безконечному шерезі натуральних чисел, затиснуте, як і всі числа, поміж двома іншими, але на крок далі, ніж решта. Ці числа — непевні й самотні, і саме тому Матія вважав їх достоту дивовижними. Іноді він думав, що в тому шерезі вони опинилися випадково, от просто потрапили там у пастку, нанизані разом, немов коралинки у намисті».
Як можна здогадатися з назви, роман якось пов’язано з аутизмом, бо саме з ним асоціюється в англійській літературі образ простих чисел. Дуже тонка та чуттєва книга молодого італійського автора розповідає проникливу історію “двох чисел-близнюків” Аліче та Матія. Роман про людську слабкість та жорстокість суспільства, про іронію Долі та роль Вибору, і звісно про Трагедію Самотності.
А ще дуже тішить якісний переклад з італійської!

4. “Тень Ветра”,  “Игра ангела”, Карлос Руис Сафон
Таємна та містична Барселона, аромат книг,  дивні спокутні жінки, вбивства, образ загадкового письменника, старі особняки, елементи готичного роману, ревнощі, відданість та, звичайно, велике кохання, – все це Ви знайдете у визнаному всесвітом Сафона. І перша, і друга книги трилогії обіймають читача лагідними обіймами, притискають обережно до себе і вже не відпускають до останньої сторінки. Дуже насичено! Дуже динамічно! Герої, в яких неможливо не закохатися і неможливо їм не співчувати! Жінки, від яких віє смертю, та Книжки, за ради яких герої здатні на все, навіть залишити цей світ!
Готичний роман в постмодерністській оправі. Особливо ці книжки сподобаються тим, хто закохався в Барселону. Образ цього міста постає у Сафона дуже яскраво, колоритно, загадково!

5. “Як писали класики”, Ростислав Семків
Дуже цікавий український нон-фікшн. Писати бестселери ця книжка, звичайно, не навчить, але доторкнутися до творчості улюблених авторів дозволить. В кого з письменників були які звички, хто в якій родині народився, хто мав які музи, натхнення, перешкоди; хто насолоджувався успіхом ще за життя, а хто мав важкі часи. Маленькі поради в кінці кожної частини примусять задуматися і може допоможуть вивести свою власну формулу успішного письменництва.

6. “Гарі Потер”, Джоан Роулінг
Перша книга Гарі Потера, яку я прочитала в перекладі, а не в оригіналі. Не розчарувалась! Молодець «А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА». Красива верстка, приємний папір, дуже гарно виглядає на книжній полиці.

7. “Точка Нуль”, Артем Чех
Якщо дивитись на цю книжку з точки зору есеїстики, – для мене було все занадто просто й без глибини (стилістично та суттєво). Якщо ж – як на книжку, яка писалась “там” і служила порятунком для автора – це вчинок, і думаю багато хто оцінив її в повному обсязі. Але я читала “воєнну” як і художню літературу, так і документалістику. Документалістика буває теж різною, особливо зараз, коли кожен має що розповісти про “цю кляту війну”. А тут “не риба-не м’ясо”. Але я цілком розумію важливість таких книг як для автора, так і для всіх його “братів”, всіх, хто не був на сході, і всіх, хто там був. Все суб’єктивно. Мене в порівнянні з іншим, не “чіпануло”.

8. “Невимушені”
Антологія Видавництво Vivat #невимушені складається з 5-ти оповідань сучасних українських авторів.
Легко, сучасно, світло! Простою мовою про непрості обставини.
Ці оповідання про прагнення розуміння, про прагнення звичайної людської радості та просто людяності.
Ці оповідання про любов, про дитинство, про мрії дорослих та дітей.
Саме таку книжку треба читати восени, заклубившись у теплу ковдру та посьорбуючи теплий напій.
Серйозна, доросла сучасна коротка українська проза!

9. “Девять рассказов”, Селінджер
Геній новелістики (ага, крім Catcher in the Rye його Величність Селінджер написав велику кількість малої прози) в соковитих, але дуже сумних деталях демонструє сцени з життя приреченого lost generation, життя людей, які намагаються знайти себе та зрозуміти цей зіпсований світ.
Книга про саморефлексію, болючу самотність, недосконалість світу, особливо світу після війни, прагнення зрозуміти себе, прагнення не втратити себе або про втрату себе.
Книгу можна тлумачити по-різному, залежно від настрою. Для мене – це дуже актуальні тематики для нашого українського загубленого покоління, яке вже теж спаплюжено війною.

10. “Депеш Мод”, Сергій Жадан
Нарешті і мене “зажаданіло” по-справжньому.
Просто я почала з неправильної книги, і тому воно мені спочатку не пішло.
А мені тре починати було саме з “Депеш Мод”, бо воно близьке та зрозуміле, таке відверте і таке ліричне, і таке різке, що навіть смачно.
Запах післярадянського Харкова не залишав мене до останньої сторінки, а після я ще довго поверталася до “філософських” рядків, які виражали настрої цілого покоління – дітей “90-х”, які незважаючи на усю свою маргіналність все ж таки мали “щось” в середині.
Отже, дуже рада, що нарешті прочитала!!!!!

11. “ДНК”
Дуже сподобалося!
По-перше, сама ідея твору: сім оповідань, сім поколінь, сім яскравих українських письменників сучасності, себто сім абсолютно різних стилів.
По-друге, проблематика: зв’язок поколінь, розшматованість та трагедія нашого народу, яка закодована в маленькому ДНК головного героя.
По-третє, сама стилістика кожного з оповідань, і як ретельно вона відповідає подіям з різних часів історії країни. Карпа пише про французьких переселенців, Рафєєнко – про донецькі терикони.
Отже, раджу!

12. “Інтернат”, Сергій Жадан
Як і решта, я дуже чекала на цей роман, і дуже довго його ковтала, хоча він виявився не таким важким як “Аеропорт”. Але їх і порівнювати не можна. Зовсім різні полюси та фокус. Тут все без героїзму! Тут все, що бачили сотні тисяч людей там.
Як і в багатьох, в мене теж неоднозначне враження. Мабуть, тому що чекали трошечки іншого.
Але! Саме мене вразила стилістика, і усі ті описи місцевості, тут в автора таланту не позичати… І про кольори, і про арматурне небо, і про птахів, яких немає. Всі, хто Там був, зрозуміють всі ці описи, які флешбеками проносяться крізь сторінки.
І символічність потужна, хоча іноді досить прозора. І образ тиші, страшніше якої нічого там немає…
І ті кляті пси. Я відразу згадала, як спочатку намагалась їх всіх нагодувати, а потім зрозуміла, що усіх не нагодуєш.
Але мені бракувало ширини розповіді, щоб від ліричних відступів душу шматувало, а воно так не було. Хоча може так воно і задумувалось.
Прочитати Інтернат ТРЕБА КОЖНОМУ! Бо це вже не документалістична журналістика на кшталт Іловайська, а пронизаний алегоріями та влучними описами роман про війну, в якої ми всі опинились, хтось більш, хтось менш.

13. “Факультет”, Дарина Березіна
Почала читати, тому що ж цікаво, як виглядає призер конкурсу, який я сама так мрію виграти.
Якщо чесно, я розчарувалася в журі конкурсу. Як можна таке обирати? Як можна взагалі таке друкувати?
А де глибина? Де об’ємність героїв? Де сюжет? Де в біса література? Бо в мене було відчуття, що книгу написала якась невдаха, з якої усі завжди глузували, і щоб усім помститися, вона отак от взяла і написала про них усю “істіну”. Але воно все так банально та клішеобразно, і якось трішки тхне аматорством. Особливо вражає на початку те “соціально-психологічний роман” – бо, по-перше, це не роман, а по друге, – а де ж там психологізм? Отже, засмутилась я.

14. “Старшокласниця. Першокурсниця”, Анастасія Левкова
А ось тут мені все сподобалось. Бо все гармонійно – жанр, стилістика, сюжет, психологія головної героїні, відсутність претензії на геніальність або на “соціально-психологічний” роман. Гарна стилізована під щоденник книжка про те, як дорослішає український підліток 2000-х, як дорослішають її погляди та цінності. Атмосферний образ “Академії”, флешбеки зі шкільного життя, “ейфорія” від студентства. Єдине, що мене дратувало, це штучна цнотність героїні. Така правильна, що капець! Це ж 2000-ні! Дівчатка-янголятка якось тут не пасує. Але це ж знову, суто суб’єктивно.

Якось так.
#читайукраїнське

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

eighteen − 14 =